"Mali kreativci" pomalo je nekreativan naziv naše ovogodišnje skupine izvannastavnih aktivnosti za sve ono što želimo "isprobati". Cilj je dotaknuti što više različitih područja izražavanja i baviti se nekim aktivnostima za koje nema prostora i vremena u redovnoj nastavi.
Za današnji blok-sat nam je kao poticaj poslužila pjesma Luke Paljetka "Puž i pužica" iz Škrinjice slova i riječi 1, autora Težak, Gabelica, Marjanović, Škribulja-Horvat.
Prije pjesme pogledali smo kratak poučni film o puževima i proširili svooje znanje.
Neposredni poticaj je nadolazeće Valentinovo pa smo nastavili razgovor nakon poticajnog pitanja Ima li i u životinjskom svijetu ljubavi? Učenici su svojim odgovorima pokazali svoje iskustvo poznavanja životinjskog svijeta, ali i svoju bujnu maštu. Nakon čitanja i interpretacije zadržali smo se na govornoj vježbi zamišljanja razgovora između parova puževa prikazanih na pratećoj ilustraciji.
Brojni, zanimljivi odgovori upravo pripadaju onoj kategoriji koja će svakog učitelja na kraju radnog tjedna ispuniti ponosom, i bez obzira na radno iskustvo, začuditi što se to sve može poroditi u dječjoj glavi. Možda ni ilustrator nije imao takve ideje :)
Promatrajući veliku fotografiju puža, usredotočili smo se na izgled kućice i opisivali je.
Uslijedio je likovni zadatak - razveseliti puževu kućicu "slučajnim bojama i crtama".
Učenici su dobili listić s legendom i kocku. Nakon crteža flomasterom, nastale plohe je trebalo obojati onom bojom koju nam "odredi" kocka, a zatim ponovnim bacanjem dodati razne crte.
Učenici su vrlo posvećeno radili na zadatku i vrijeme je proletjelo. Mnogi su uočili slučajni ritam koji je zapravo odredila njihova kocka.
Isti rezultat mogli smo dobiti i jednostavnom uputom da se dijelovi kućice oslikaju šarenim bojama, no ovako je u prvom planu bio efekt iznenađenja, iščekivanja, slučajnosti. Nitko nije ni pomislio odustati iako je nekima bilo teže oslikavati male plohe.
Kako se Luko Paljetak često igra riječima u svojim pjesmama, tako smo i mi prihvatili i nastavili igru bojama i crtom.
Comments